Wdrożenie e-learning w firmie - praktyczne wskazówki jak to zrobić

WDROŻENIE E-LEARNING

Nowoczesne metody szkoleniowe pozwalają zwiększyć efektywność przyswajania nowej wiedzy i umiejętności przez pracowników, a jednocześnie sprawiają, że oszczędzasz czas i pieniądze. Wdrożenie e-learningu w przedsiębiorstwie jest coraz chętniej wykorzystywane zarówno do on-boardingu, jak i dalszego poszerzania kwalifikacji pracowników. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zmaksymalizować efektywność procesu szkoleniowego? Zacznij od wyboru platformy e-learningowej, która spełnia Twoje oczekiwania. Zobacz, jak powinno wyglądać wdrożenie e-learningu w firmie krok po kroku.

Czym charakteryzuje się skuteczny e-learning dla firm? Istotne jest przygotowanie przemyślanych szkoleń – rozsądnie podzielonych na kolejne moduły, nastawionych na efektywne przekazywanie wiedzy. Nie bez znaczenia jest też możliwość regularnego monitorowania postępów szkolonych pracowników czy łatwy dostęp do lekcji na różnych urządzeniach. Ale zanim przejdziesz na ten poziom wdrożenia, potrzebne jest Ci „serce” e-learningu, a więc dobra platforma do zarządzania szkoleniami, czyli LMS (Learning Management System). Stanowi ona fundament, na którym zbudujesz cały program poszerzania kwalifikacji. To od możliwości technologicznych systemu zależy, czy będzie Ci się z niego dobrze korzystało.

Pojawia się więc pytanie: czy możliwe jest wdrożenie uniwersalnego e-learningu, które sprawdzi się w każdym przypadku? Odpowiedzmy od razu: oczywiście, że nie. Każda organizacja rządzi się swoimi prawami, a co za tym idzie – ma zupełnie inne potrzeby szkoleniowe (merytoryczne, strategiczne i funkcjonalne). Jak zatem zabrać się do poszukiwania platformy e-learningowej? Oto kilka porad, które pozwolą Ci przebrnąć przez ten proces krok po kroku.

Zdefiniuj, czego potrzebujesz

Nie zaczynaj od przeglądania ofert platform e-learningowych, które są dostępne na rynku. Zanim przejdziesz do tego etapu, czeka na Ciebie znacznie ważniejsze zadanie. Na początku musisz zdefiniować własne potrzeby oraz oczekiwania wobec e-learningu. Jak?

Po pierwsze, stwórz zespół, który podejmie się realizacji tego projektu. Powinni się w nim znaleźć (w wersji minimum):

  • lider, a więc osoba, która będzie odpowiedzialna za ogólną wizję i strategię, a także za kwestie organizacyjne (także związane z komunikacją z dostawcą platformy e-learningowej),

  • trener, który będzie odpowiedzialny za merytoryczną stronę szkoleń – a więc przygotowanie i edycję ich treści czy weryfikację postępów pracowników,

  • administrator – to on zatroszczy się o obsługę platformy od strony technicznej i organizacyjnej, dbając np. o dodawanie nowych użytkowników, nadawanie im dostępu do kursów, sprawdzanie raportów, ustalanie terminów zakończenia kolejnych modułów szkolenia itp.

Tak stworzony zespół powinien dokładnie przeanalizować potrzeby szkoleniowe organizacji. Sprowadza się to do znalezienia odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Te najważniejsze to:

  • Czego oczekujesz od e-learningu? Jakie zadanie mają spełniać? Innych funkcjonalności będziesz oczekiwać od platformy stworzonej tylko na potrzeby on-boardingu, innych od rozbudowanego systemu szkoleniowego dla korporacji z wieloma filiami i bogatą gamą stanowisk pracowniczych (a co za tym idzie – ścieżek szkoleniowych), a jeszcze innych od platformy ze szkoleniami produktowymi dla kontrahentów.

  • Z jakich rozwiązań firma korzystała wcześniej? Na jakie największe przeszkody i problemy napotkałeś podczas ich wdrażania? Co trzeba zmienić, aby było skuteczniej?

  • Do kogo będą adresowane szkolenia? Jak liczna grupa pracowników będzie do nich przystępować? Jak długie programy szkoleniowe przewidujecie?

  • Jaką formę mają przybrać szkolenia? Czy będą jedynie prezentacjami, po których nastąpią testy sprawdzające wiedzę, a może oczekujesz bardziej interaktywnych i kreatywnych rozwiązań?

  • W jaki sposób użytkownicy będą korzystali z platformy – tylko na biurowych komputerach, a może również na własnych tabletach i smartfonach?

  • Czego oczekujesz od systemu monitorowania postępów? Jakie raporty będą Ci potrzebne, aby przejąć pełną kontrolę nad systemem szkoleniowym?

Dokładne zdefiniowanie oczekiwań i potrzeb to pierwszy krok, który ukierunkuje Twoje poszukiwania i ułatwi wdrożenie. E-learning dobry dla organizacji to taki, który jest dokładnie do niej dopasowany. Dalej będzie już łatwiej.

Sprawdź, co oferuje rynek i przetestuj platformy e-learningowe w praktyce

Na rynku znajdziesz szeroką gamę narzędzi e-learningowych. Nie zatrzymuj się na tych, z których korzystają „wszyscy”. Nie oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem także dla Ciebie będzie ich wdrożenie. E-learning dla przedsiębiorstw o różnej skali może różnić się drastycznie. Przyjrzyj się dobrze propozycjom dostępnym na rynku i przeanalizuj je (wspólnie z zespołem). 

Skontaktuj się wstępnie z dostawcami systemów e-learningowych i porozmawiaj. Przedstaw swoje oczekiwania i przejrzyj dokładnie propozycji, a następnie… przetestuj oferowane rozwiązania w praktyce. Pamiętaj: dobrzy dostawcy systemów do e-learningu dadzą Ci testowy dostęp do platformy. Korzystając z niego, będziesz mógł zalogować się na platformę i zobaczyć, jak działa – zarówno z perspektywy użytkownika, jak i redaktora czy administratora. Po dłuższych testach, ocenisz:

  • jak wygodnie pracuje Ci się z danym systemem,

  • czy jest on przyjazny w obsłudze i dopasowany do Twoich oczekiwań,

  • jak wygląda w praktyce zarządzanie szkoleniami i czy generowane raporty o postępach i inne dane dostarczają informacji, których potrzebujesz.

W ten sposób będziesz w stanie zawęzić opcje np. do 2-3 propozycji.

Wdrożenie e-learning: personalizacja platformy szkoleniowej

Po dokładnym określeniu oczekiwań wobec systemu e-learningowego oraz wstępnych testach zyskasz bardziej przejrzysty obraz tego, co jest dostępne na rynku oraz jak to się ma do Twoich oczekiwań. Prawdopodobnie będziesz mieć już swoją wizję tego, jak ma wyglądać wdrożenie e-learning w Twojej firmie.

Teraz czas na podjęcie rozmowy z dostawcami rozwiązań e-learningowych. Pamiętaj, że np. w Kogidu możliwe jest spersonalizowanie systemu – tak, aby współgrał z Twoimi oczekiwaniami funkcjonalnymi, merytorycznymi oraz technicznymi.

Możesz na przykład:

  • nadać platformie szkoleniowej w Twojej firmie własną markę – tak, aby użytkownicy systemu jeszcze bardziej identyfikowali ją z brandem przedsiębiorstwa (to szczególnie ważne wówczas, gdy chcesz wykorzystywać platformę również do prowadzenia szkoleń zewnętrznych dla kontrahentów),

  • zintegrować z nią wcześniejsze materiały szkoleniowe w różnych formatach – tak, aby zyskać gotową bazę lekcji,

  • zadecydować o tym, jak będzie działał system rankingowy i punktowy,

  • ustalić dowolną liczbę modułów czy ścieżek edukacyjnych – dzięki temu system dostosuje się do Twojej struktury organizacyjnej.

To tylko czubek góry lodowej możliwości, które są dla Ciebie dostępne. Aby zaś poznać te, które będą uszyte dokładnie na miarę Twoich oczekiwań – porozmawiaj z dostawcą systemu. Możesz oczekiwać, że zostanie dla Ciebie przygotowana propozycja konkretnych rozwiązań, które uczynią proces szkoleniowy jeszcze bardziej efektywnym.

Przeczytaj także o: Multichannel w pharmamarketingu, czyli jak wypełnić lukę między wizytami?

Wybierz swoją platformę i przejdź do wdrożenia e-learningu w firmie

Prawdziwa współpraca w zakresie wdrożenia e-learningu w firmie rozpocznie się, gdy zdecydujesz się na dostawcę technologii. Pamiętaj, że nie zakończy się ona na przygotowaniu szytego na Twoją miarę rozwiązania gotowego do działania. Jeśli w przyszłości zechcesz np. rozszerzyć funkcjonalności systemu, również możesz to zrobić. Podstawą jest stały kontakt z twórcami platformy szkoleniowej.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy Ci, jak przeprowadzić wdrożenie e-learningu sprawnie, bezboleśnie, a przede wszystkim – z nastawieniem na mierzalne rezultaty.